Prihlásenie

Fyzioterapeuti žiadajú o zriadenie samostatných ambulancií

Fyzioterapeuti žiadajú o zriadenie samostatných ambulancií

Zákon v súčasnosti podľa komory fyzioterapeutov nedefinuje miesto výkonu fyzioterapie.

29. apr 2019 o 12:41 SITA

Fyzioterapia

BRATISLAVA. Slovenská komora fyzioterapeutov požaduje zriadiť ambulancie fyzioterapie. Zhodli sa na tom delegáti 12. snemu tejto organizácie.

Komora o tom informovala v tlačovej správe.

„Na Slovensku je potrebné čím skôr zriadiť ambulanciu fyzioterapie, aby mohla byť fyzioterapia dostupnejšia pre pacienta, a zároveň sa tak zastavil odliv kvalitných absolventov fyzioterapie do zahraničia, kde majú lepšie podmienky pre pôsobenie v zdravotníctve,“ píše sa správe.

Chaotický stav

Zákon v súčasnosti podľa komory nedefinuje miesto výkonu fyzioterapie, čo pravidelne spôsobuje chaos u pacientov, ale aj ostatných odborných lekárov.

Fyzioterapeuti pracujúci na licenciu v samostatnej praxi totiž pôsobia na rôznych klinikách či pracoviskách fyzioterapie, v relaxačných centrách. Sú aj také prípady, že fyzioterapiu poskytujú maséri, upozorňuje komora.

„Požadujeme preto od zákonodarcu zriadiť miesto výkonu ‚ambulancia fyzioterapie‘ presne tak, ako je napríklad logopedická ambulancia, ambulancia akupunktúry, ambulancia klinickej a dopravnej psychológie, klinická psychológia a psychofyziológia, ambulancia dentálnej hygieny a podobne,“ konštatovala viceprezidentka poverená zastupovaním Slovenskej komory fyzioterapeutov Elena Žiaková.

Dodala, že zriadenie ambulancie fyzioterapie by skrátilo cestu pacienta k fyzioterapeutovi, pretože ten by si mohol na internete podľa jednotlivých ambulancií ľahšie nájsť najbližšieho kvalifikovaného fyzioterapeuta, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť v okolí.

Podpora z ministerstva

Zriadenie ambulancie fyzioterapeuta podporila aj hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre fyzioterapiu Eva Vaská, podľa ktorej by takýto krok mohol zastaviť odliv kvalitných absolventov fyzioterapie, ktorých súčasná legislatíva odrádza pôsobiť na Slovensku, a preto odchádzajú pracovať do Česka, Rakúska a iných krajín v EÚ.

Prečítajte si tiež: Stratifikácia nemocníc je podľa odborníkov potrebná, ukázal prieskum

„Ročne máme viac absolventov fyzioterapie ako v ošetrovateľstve, no žiaľ väčšina stále odchádza do zahraničia. Dôvody treba hľadať aj za tým, že v Česku môže pracovať fyzioterapeut samostatnejšie. Zriadenie ambulancie fyzioterapeuta bude výhodné nielen pre pacientov, ktorí sa rýchlejšie a ľahšie dostanú k fyzioterapeutovi, ale aj pre lekárov, ktorí budú mať väčší prehľad o tom, k akému fyzioterapeutovi odoslať pacienta a v neposlednom rade to bude motivujúce aj pre samotného fyzioterapeuta,“ vysvetlila hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre fyzioterapiu Eva Vaská.

Ministerstvo nechystá zmenu

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že aktuálne nepripravuje zmenu, ktorá by viedla k zavedeniu podmienok pre vznik samostatných ambulancií fyzioterapie.

„V súvislosti s posilnením kompetencií fyzioterapeutov sa v súčasnosti nevyžaduje vznik samostatného zdravotníckeho zariadenia vo forme ambulancie,“ informovalo vo svojom stanovisku.

Rezort je ale pripravený pokračovať v diskusiách, ak bude táto téma v budúcnosti opäť otvorená.

Snem Slovenskej komory fyzioterapeutov vyzval na zvýšenie miezd tých fyzioterapeutov, ktorí pracujú v štátnych zdravotníckych zariadeniach.

Delegáti schválili Sekciu fyzioterapeutov pracujúcich na licencie, ktorá by podľa viceprezidentky Eleny Žiakovej mala zefektívniť komunikáciu týkajúcu sa vyše 500 fyzioterapeutov, ktorí už v súčasnosti pracujú v samostatnej praxi na licenciu.

Slovenská komora fyzioterapeutov združuje zdravotníckych pracovníkov v povolaní fyzioterapeut.

Vznikla v januári 2008 odčlenením sa od Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov a v súčasnosti registruje a háji záujmy vyše 4 000 fyzioterapeutov na Slovensku.