Oznámenie ku „konsolidačnému balíčku“

Vyhlásenie Slovenskej komory fyzioterapeutov ku “konsolidačnému balíčku”

Vážené kolegyne, vážení kolegovia,

Slovenská komora fyzioterapeutov oznamuje všetkým združeným fyzioterapeutom, že predstavitelia rezortu zdravotníctva, tak pani JUDr. Zuzana Dolinková, ako aj súčasný minister, pán Kamil Šaško, MSc, ignorovali naše žiadosti o prijatie zástupcov nášho povolania na úrovni alebo s osobnou účasťou ministra.

Slovenská komora fyzioterapeutov vo veci rokovaní o „konsolidačnom balíčku“ výslovne Ministra požiadala, aby vedenie rezortu upustilo od zúženia predstaviteľov zdravotníkov na tri povolania. Prístup Ministerstva zdravotníctva, pri výbere partnerov na rokovania o dopade “konsolidačného balíčka” na mzdy zdravotníkov, znevážil všetky iné povolania než sú

podľa neznámeho kľúča dôležitosti – vybrané tri zdravotnícke profesie. Selekciu zdravotníckych povolaní, na ktoré bude mať “konsolidácia” rôzne dopady, hodnotíme ako diskriminačnú.

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky nemá povinnosť prizývať všetky profesijné organizácie na rokovania, preto prístup súčasných predstaviteľov môžeme hodnotiť ako povyšujúci sa, nie ako nezákonný. Minister zdravotníctva však vyhlásil – pri nástupe do funkcie – že bude rokovať so zástupcami zdravotníkov, a nie so zástupcami niektorých alebo vybraných zdravotníkov. Osobitne uviedol, že sa zameria na prevenciu a práve v tejto oblasti Slovenská komora fyzioterapeutov listom pripomenula možnosti využitia fyzioterapie.

Z radov fyzioterapeutov sa v súčasnosti intenzívne ozýva nielen nespokojnosť s dôsledkami “konsolidácie”, ale aj nespokojnosť s nespravodlivosťou prejavenou výberom povolaní, na ktoré “konsolidácia” dopadne rozdielne. Zdôrazňujeme, že základný koeficient minimálnych mzdových nárokov, tzv. platový automat, je pri mzdách fyzioterapeutov iba 0,91 z priemernej mzdy za predchádzajúce dva roky a najvyšší iba 1,08 z priemernej mzdy za predchádzajúce dva roky.

Považujeme za potrebné zverejniť toto Oznámenie, aby sme deklarovali, že nesúhlasíme so selekciou zdravotníkov na dôležitých a nedôležitých, a že žiadame zachovanie súčasného tzv. platového automatu. Nie je žiadny racionálny dôvod, okrem nedôvodnej preferencie, aby fyzioterapeuti znášali vo väčšej miere neschopnosť vlád spravovať verejné financie než budú znášať tri iné zdravotnícke povolania.

ráve nespravodlivý kľúč pri výbere profesií, ktorým “konsolidácia” prinesie menej negatív spôsobuje, že sa rozplývajú všeobecné argumenty o potrebe “konsolidačného balíčka” kvôli vojne, kvôli pandémii, kvôli iným problémom. Všetky argumenty platia pri všetkých profesiách a ak to tak nie je, Slovenská komora fyzioterapeutov má oprávnený záujem vedieť, ktorý parameter zaradil povolanie fyzioterapeuta do menej dôležitej alebo nevýznamnej skupiny zdravotníckych pracovníkov.

V Bratislave, dňa 18.10.2024

Slovenská komora fyzioterapeutov